Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nárust emisí

25. 6. 2007

Britský odborník: Nárůst emisí CO2 v Číně je alarmující

 

Podle Johna Astona z nejvyššího úřadu pro změny klimatu na britském ministerstvu zahraničí Peking v současné době buduje zhruba dvě zařízení na výrobu elektrické energie týdně. Nárůst čínských emisí za minulý rok byl 9procentní.

 

 

Čína v současné době buduje zhruba dvě zařízení na výrobu elektrické energie za týden, oznámil John Ashton z nejvyššího úřadu pro změny klimatu na britském ministerstvu zahraničí. Jeho prohlášení následovalo nejnovější zprávu, podle které by se Čína měla stát největším znečišťovatelem ovzduší, a to mnohem dříve, než se předpokládalo.

 

Nizozemská agentura pro sledování životního prostředí oznámila, že nárůst produkce emisí za minulý rok byl v případě Číny devět procent, ve Spojených státech míra emisí vzrostla o 1,4 procenta.

 

"Je to obrovská výzva," řekl Ashton po své nedávné návštěvě v Číně. "Je potřeba přesvědčit Čínu, že nemůže vybírat mezi prosperitou a ochranou klimatu. Je potřeba jí pomoci směřovat k budoucnosti s nižší mírou oxidu uhličitého v atmosféře."

 

Ashton uvedl, že za nárůstem čínských emisí stojí také zákazníci ze Západu, kteří kupují čínské zboží a poznamenal. Navíc se podle něho emise na osobu v Číně pohybují stále v nižší míře, než u západních národů.

 

Podle jeho odhadu vyprodukuje průměrný Američan pět až šestkrát více emisí než běžný Číňan. Kritici problematiky globálního

 

 

BBC