Jdi na obsah Jdi na menu
 


Banka Pay Pal

25. 6. 2007

Banka PayPal

 

 

Boj o bankovní a platební business začíná být konečně zajímavý i pro spotřebitele.

Banka PayPal

 

 

 

Minulý čtvrtek oznámila internetová aukční síň eBay, majitel platební služby PayPal a internetové telefonní aplikace Skype, nové služby, kterými se stále více přibližuje klasické bance.

 

Minulý rok zrealizoval PayPal již 6 % celosvětových online plateb. V letošním prvním čtvrtletí narostl obrat této služby meziročně o 31 %. Uživatelé zaplatili systémem PayPal 11,26 miliardy USD, přičemž zhruba 40 % z celkových plateb bylo realizováno v jiných aplikacích, než je eBay. PayPal se tak začíná stávat konkurentem klasických kreditních karet Visa, MasterCard (MA) a American Express (AXP). Rozdíl je ovšem stále ještě propastný: ačkoliv PayPal má slušných 143 milionů účtů, Visa jich má více než jednu miliardu.

 

Aby PayPal tento rozdíl stlačil, začíná se sám chovat jako banka. Minulý měsíc obdržel v Luxemburgu bankovní licenci a počínaje 2. červencem do této banky převede veškeré účty svých evropských uživatelů. Ve Spojených státech PayPal licenci nemá, situaci však řeší spoluprací s licencovanými subjekty, jako jsou MasterCard a GE Consumer Finance. S MasterCard minulý rok testoval virtuální debetní kartu, díky které je možné platit i na stránkách, které PayPal nepodporují. Služba poskytuje kupujícímu pro každý jeho nákup jednorázové číslo MasterCard a PayPal chce tuto možnost již letos nabídnout všem svým zákazníkům. Prostřednictvím svého druhého partnera, GE Consumer Finance, vydává pro změnu PayPal vlastní plastové kreditní karty, při jejichž používání zákazníkům vrací 1 % z provedených transakcí. Agresivní je i v úročení zůstatků na uživatelských účtech - úroková míra často přesahuje 4 %.

 

Asi nejzajímavější z oznámených služeb je kreditní systém, který prodávající na platformě eBay sám upozorňuje

 

 

AT Kearney